Hlavní pojmy

Výkon

Udává výkon svítidla ve Wattech (W), podle výkonu odhadujeme spotřebu svítidla a podle poměru výkon/světelný tok hodnotíme efektivitu svítidla. Platí, že čím vyšší je výkon svítidla, tím větší je jeho spotřeba elektřiny, ale i světelný tok (svítivost).

Světelný tok

Charakterizuje intenzitu svítidlem vydaného světla, čím vyšší je světelný tok, tím je světlo intenzivnější (více svítí), světelný tok je udáván v lumenech (lm).

Barva světla

Udává barevný tón vyzařovaného světla, nabízené jsou 3 odstíny bílé, jež se prolínají od světla žlutého (teplá bílá), přes neutrální bílou (denní bílá) až po studenou bílou (ostré světlo s modrým nádechem).

Teplota chromatičnosti

Tato číselná hodnota udávaná v kelvinech (K) představuje hodnotu barvy světla na stupnici, čím je číslo vyšší, tím je světlo více do modra, čím je nižší, tím je světlo více žluté.

Vyzařovací úhel

Udává pod jakým úhlem je světlo ze svítidla vyzařováno, čím je úhel nižší, tím je světlo směřováno do užšího paprsku, čím je vyšší, tím větší plochu dokáže světlo osvítit.

Dosvit

Udává, jak daleko nebo jakou plochu je svítidlo schopné osvítit.

Index podání barev

Udává jak reálně dokáže lidské oko vnímat barvy pod vyzařovaným světlem, denní světlo, při kterém jsou barvy nejreálnější, má hodnotu 100, z umělých zdrojů světla má barvy nejvíce reálné LED osvětlení (hodnoty 70 až 90).

Vstupní napětí

Udává jaké napětí ve Voltech (V) je přístupné pro zapojení svítidla, v běžné zásuvce je vstupní napětí 230V, mnohá svítidla však mají vstupní napětí nižší (12/24V), proto vyžadují transformátor (zdroj, trafo…) měnící napětí z 230V na 12/24V. Například do LED diod zpravidla proudí nízké napětí, nikoli však do LED žárovek.

Stupeň krytí

Tato hodnota se značí IP a určuje, jak moc je svítidlo odolné vůči vniknutí cizích částic a to včetně vody. Čím nižší je IP, tím je svítidlo méně odolné a naopak, interiérová světla mají například IP20, venkovní však alespoň IP54 až IP68.

Životnost

Udává životnost svítidla v hodinách, často však jde o nereálný údaj, životnost se totiž testuje v laboratořích, reálně jí však nelze dosáhnout.

Stmívatelnost

Určuje, zda můžeme u daného svítidla regulovat intenzitu světla.

Třída spotřeby

Určuje úspornost svítidla, např. LED osvětlení je zařazené do třídy A a výše, což znamená „velmi úsporné“.

Účinnost

Udává, kolik elektrické energie je přeměněno na světlo (u LED osvětlení je to většinou 95%).

Pracovní teplota

Určuje, v jakém teplotním rozmezí je svítidlo funkční.

Typ LED čipu

Udává, jaká LED dioda (čip) je ve svítidle umístěna, nejčastěji jde o COB čipy (jedna výkonná dioda) nebo SMD čipy (malé a méně výkonné diody).

Certifikace

Svítidla dovážená do EU musí splňovat určité certifikace, při splnění požadavků jsou svítidla označena certifikační značkou CE.

Výrobce

Společnost, která svítidla dováží do EU a nebo je přímo výrobcem svítidel, uvádění tohoto parametru je povinné.