Jak správně navrhnout a vybrat osvětlení

Návrh osvětlení a výběr těch správných svítidel je krásná a zajímavá činnost, i když někdy poněkud náročná. Hodně zákazníků tráví hodiny svého času na internetu, hledají, sní a snaží se vybrat to správné osvětlení pro sebe.

U toho vyvstávají otázky: bude mi to dobře svítit? Uvidím na vše, jak jsem zvyklý? Nebude moc velká spotřeba proudu? Jaká je životnost, co výměna žárovky? Co si počnu, až mi moderní LED svítidla dosvítí? V těchto případech je nejlepší obrátit se na odborníky, nechat si pomoci a svůj čas věnovat něčemu lepšímu, třeba rodině nebo koníčkům.

Jako ve všem platí, vyplatí se kupovat značkové a prověřené produkty. Lákavá nabídka asijských produktů na internetu obvykle přináší zklamání. Volte proto kvalitu s prodlouženými zárukami, které zaručí, že se dané svítidlo bude stále vyrábět a budou dostupné náhradní díly (skla, napáječe). Velkou pozornost věnujte samotným světelným zdrojům a žárovkám, to je to, co vytváří samotné světlo. Rozdíly jsou veliké a ne každá LED žárovka je vhodná do určitého typu svítidla.

Obecně jsou LED velmi citlivé na teplo a v uzavřených svítidlech velmi trpí a výrazně se jim zkracuje životnost. Může se pak stát, že i díky nesprávnému použití nedojde k deklarované životnosti. Je pak škoda vydávat peníze a i ekologická recyklace stojí další energii. Je tedy lepší zakoupit si kvalitní produkt, s hliníkovým chlazením a teplotní pojistkou. I tady platí, že ušetřená "stokoruna" se vrátí ve zbytečných nákladech na výměnu a dalších starostech. Tvarově je pak dobré vybírat žárovku, která svítí nejlépe všemi směry. Dobře je to vidět u svítidel s mléčnými skly, kde malý úhel vyzařování způsobí tmavé části na skle, které nepřevezme světelnou energii ze žárovky a neplní pak svůj účel měkkého rozptylu světla a i celkový dojem a efekt se ztrácí. Proti oslnění je pak vhodná žárovka se zrcadelným vrchlíkem (postříbřená špička žárovky), která odráží světlo nahoru do stínidla a tak se světlo vrací zpět a současně při přímém pohledu neoslňuje. Nejvíce se tento typ využije v závěsných světlech a lustrech nad jídelním stolem, nebo v kavárnách a restauracích.