Kvalita osvětlení má vliv na vaše zdraví

Kvalita našeho života záleží na tom, jak ho vnímáme a hlavně vidíme. Není žádným překvapením, že 80 % vjemů vnímáme díky očím. Proto velice záleží na vhodně zvoleném osvětlení, ve kterém trávíme svůj den v práci, ve škole, při učení, při čtení knížky… Umělé světlo nás doprovází na každém kroku a mnoho lidí si ani neuvědomuje, jak významně dokáže ovlivnit únavu, soustředění nebo výkon. Studie z různých koutů světa jen potvrzují, jak malé procento lidí si je vědomo dopadů bezpečného osvětlení na kvalitu života, pohodlí a hlavně zdraví.

Bez světla si nedovedeme představit plnohodnotný a radostný život. Světlo nám pomáhá, aby náš organismus fungoval v souladu s přirozenými biologickými hodinami. Péče o zrak přitom zaostává za jinými faktory, na které se lidé soustředí. Více se soustředíme na udržování tělesné hmotnosti, fyzické kondice nebo eliminaci stresu. Přitom kvalitní osvětlení úzce souvisí i s těmito faktory. Používáním vhodného osvětlení jen tak určitě nezhubnete, nicméně můžete snížit procento únavy nebo stresu, které se mohou projevit v nadváze. Všechno souvisí se vším…

Jen 28 % lidí ví, jak si vybrat to správné světlo pro své oči. Výběrem vhodného osvětlení můžete účinně porazit bolest hlavy, únavu nebo také stres. Tzv. bezpečné světlo pro oči vyhovuje fotobiologickým bezpečnostním normám. Ačkoliv lidské oko není schopné na pohled zaznamenat rozdíl v osvětlení a jeho vlivu na nás, může mít světlo z klasických žárovek za následek velmi nepříjemné dopady na zdraví a celkové pohodlí.

Věděli jste, že má osvětlení vliv na studijní výsledky vašich dětí? Vhodné osvětlení napomáhá koncentraci a snižuje únavu. Dopřejte proti svým dětem vhodné osvětlení. Umělé osvětlení dokáže pozitivně nebo negativně ovlivnit naše pocity, náladu, pohodlí, efektivitu práce apod. Díky dennímu světlu dokáže náš organismus regulovat náš denní rytmus a díky tomu dokáže být během dne aktivní, zatímco večer se náš organismus pomalu připravuje na spánek. V případě, že tento přirozený cyklus narušíme, má to následně negativní dopad na naší psychickou i fyzickou kondici.

To, jak na nás působí nedostatek světla je patrné např. na podzim. Z nedostatku denního světla na nás během podzimu a zimy přichází často únava, špatná nálada a mnohdy i deprese. Zamračené počasí má za následek snížený výkon, které jde ruku v ruce se schopnosti soustředit se. Právě v těchto případech je velmi důležité nepodceňovat výběr umělého osvětlení. Věnovat čas výběru správného zdroje osvětlení, Vám pomůže udržet dobrou náladu, což se určitě vyplatí.

Pozornost při výběru umělého zdroje osvětlení byste měli věnovat teplotě chromatičnosti a intenzitě osvětlení. Barevnou teplotu najdete na krabičce od žárovek a je udávána v Kelvinech. Čím větší je hodnota chromatičnosti, tím chladnější je vyzařovaná barva světla světelným zdrojem.

Podstatné je, k jakému účelu je světlo určeno, v jaké místnosti, kde bude umístěno, aby byl prostor optimálně osvětlen a vytvářel vhodnou atmosféru. Nezáleží ovšem jen a pouze na zdroji světla. Vliv má také malba prostoru, barva závěsů a dalších doplňků umístěných v místnosti. Pokud budete mít tmavě vymalovanou místnost s černými závěsy, tak sebemenší svítidlo neumí bohužel zázraky ?

Teplota chromatičnosti svítidla může v kombinaci s dalšími prvky v místnosti vytvářet harmonický prostor, ve kterém se budete cítit dobře. Teplejší barvy jsou vhodné pro klasické uspořádání domácností. Evokují v nás pocity relaxace a klidu. Proto jsou vhodná např. do ložnic, obývacích pokojů nebo do dalších místností, které slouží k odpočinku.

Neutrální osvětlení je chladnější a při delším působení má mírně povzbuzující účinek. Skvěle se hodí do kanceláří, pracoven, nebo při osvětlování pracovní desky v kuchyni či pracovního stolu a všude tam, kde se potřebujete plně soustředit určitým činnostem.

Studené světlo silně stimuluje smysly a velice často slouží k okamžitému podnícení myšlení. Je ideální do komerčních a průmyslových prostor, kde je kladen důraz na plné soustředění a vysoké výkony.

Kromě teploty chromatičnosti má vliv na naše vnímání světla také intenzita osvětlení. Ta udává, jaký světelný tok dopadne na jednotku plochy. Světlo s vyšší intenzitou se skvěle hodí do pracovních prostor. Naopak tam, kde chcete spíše relaxovat volte spíše světlo s menší intenzitou. Méně je někdy více…

Chromatičností a intenzitou to ovšem nekončí… Měli byste si všímat také dalšího parametru a to tzv. indexu podání barev neboli CRI. Hodnota se pohybuje v rozmezí 1 až 100 s tím, že čím vyšší hodnota indexu, tím věrohodnější a lepší je vjem barev osvětlených objektů. V odpočinkových zónách vám bude stačit index podání barev v rozmezí cca. 60 – 80. V pracovních prostorách by měl být index aspoň 80. V šatníku, koupelně, v obchodě s oblečením a všude tam kde by měly být barvy co nejvíce věrohodné by měl být index více než 80.

Dalším parametrem, na který dávejte pozor, je kvalita vybraných produktů. Nízké ceny často lákají k výhodné koupi, která se ve většině případů nemusí vyplatit. Svítidla od neznámých výrobců, pochybných značek můžou oslňovat, blikat a vyzařovat nadměrné množství modrého světla. Výrobky, které najdete v naší nabídce jsou od kvalitních výrobců a prověřená námi samotnými. Při nákupu žárovek u nás, si můžete být jisti, že vybíráte vyzkoušené, energeticky úsporné a vysoce kvalitní výrobky pro osvětlení domácností nebo kanceláře.