Příkon (waty vs lumeny)

Běžně nás při výběru žárovky či svítidla zajímá, kolik světla nám poskytne a také jakou bude mít spotřebu. Tuto informaci udává jednotka příkonu – watt (W). Víme, že 100W žárovka dodá více světla než 25W žárovka, ale že současně přichází vyšší spotřeba elektrické energie.

Existuje mnoho termínů, které se týkají výstupu světla, ale ty, které se nejlépe týkají osvětlení, jsou lux a lumen. Lumen lze považovat jako celkové množství viditelného světla v definovaném paprsku nebo úhlu vyzařovaném ze světelného zdroje. Lux zohledňuje oblast, ve kterém se světelný tok šíří. Jde o osvětlení způsobené světelným tokem 1 lm dopadajícím na plochu 1 m².

S LED technologií se stále častěji objevuje jednotka světelného toku – lumen (lm). Typický světelný tok u 100W žárovky je přibližně 1500 lm, u svíčky kolem 13 lm. Vývoj jde však stále dopředu a do budoucna bude spíše trend nižšího příkonu (W) a vyššího výkonu (lm). Je to tedy obráceně, než jak to bývalo u klasických žárovek. 

V následující tabulce najdete přehledné srovnání klasických žárovek s ekvivalentními LED zdroji.  

  

Klasická žárovka

(W)

 

LED zdroj

(W)

LED zdroj

(lm)

 15

3-4

136

25

6-7

249

40

7-8

470

60

9,5

806

75

15

1055

100

16-20

1521


No a pokud nepatříte zrovna mezi "lumeny" na světlo, neváhejte se na nás obrátit. Rádi Vám poradíme s výběrem vhodného svítidla nebo správné žárovky. Světla by nemělo být ani moc, ani málo, ideální je stav mít dostatek světla s možností regulace (stmívání).

Mějte na paměti, že kancelář či prodejna mají jiné požadavky na osvětlenost a druh světla než ložnice či obývací pokoj. V bytovém osvětlení jde spíše o zóny, pocity a náladu. Světlo v obytných interiérech by mělo být vždy teplé a útulné (2700 - 3000 K), na které je lidský organizmus z vývojového a historického hlediska přizpůsobený a zvyklý. 

Zobrazit všechny žárovky v naší nabídce >>