Jak vybrat stojací lampu

Osvětlení je životně důležité pro design a atmosféru místnosti, zejména obývacího prostoru. Jedním z nejvšestrannějších svítidel je stojací lampa, protože neposkytuje pouze osvětlení, ale také slouží jako krásný designový doplněk. Při nákupu toho pravého osvětlení do vašeho domu je dobré znát několik doporučení, jak vybrat stojací lampu.

Základní tipy, jak zvolit stojací lampu nejen do obývacího pokoje

1. Vybírejte podle účelu

Existuje konkrétní důvod, proč potřebujete stojací lampu pro váš domov nebo kancelář? Obecně jsou tři typy osvětlení stojacích lamp – prostorové, dekorativní, pracovní. Pro prostorové osvětlení jsou perfektní lampy se stínítkem. Takové lampy poskytují silné nepřímé světlo odrazem. Pokud je vaším cílem oživit váš oblíbený čtecí koutek nebo pracovní prostor, vyhledejte lampu na čtení s ohebným ramenem nebo naklápěcím stínidlem, která vám poskytne soustředěné a přímé osvětlení pro různé úkoly. Pro tento účel je také ideální oblouková lampa, protože se může rozprostírat po prostoru nebo svítit nahoru. Pro decentní osvětlení doporučujeme použít dekorativní svítidla ve tvaru pochodně.

2. Vyberte tu správnou velikost

Dalším rozhodujícím faktorem při výběru stojací lampy je prostor, který zabere. Musíte hledat lampu, která nebude překážet v pohybu a bude mít kolem sebe dostatečný prostor. Stojací lampy zabírají více místa ve srovnání s nástěnnými nebo stolními lampami, lampičkami nebo stínidly. Některé stojací lampy mají nízké základny (spodní části lamp). Lze je tak ve většině případů zasunout pod nábytek (sedačku) čili nepřekáží a šetří prostor.

3. Zvolte vhodnou výšku stojací lampy

Pamatujte, že čím výše je zdroj světla, tím širší je osvětlení. Hledejte typy stojacích lamp s nastavitelnou výškou, abyste si mohli zvolit to správné množství světla, které potřebujete. Dalším faktorem je výška stropu. Nízká stojací lampa není vhodná pro místnost s velmi vysokým stropem, stejně tak lampa, která je téměř stejně vysoká jako strop, není zcela ideální volbou. Další možností jsou lampy s čtecí lampičkou, která svítí samostatně a lze s ní ve většině případů pohybovat do různých směrů. Zvolíte si tak ten správný úhel světla, aby se vám dobře četlo a aby vás světlo neoslňovalo.

Chcete-li najít ideální řešení pro váš obytný nebo pracovní prostor, použijte při výběru výšky stojací lampy pravidlo úrovně očí. Pokud sedíte na židli, spodní část stínu by měla být na úrovni očí. Stínidlo by mělo být pod úrovní očí nebo na úrovni očí, aby se zabránilo oslnění, pokud jste na pohovce.

4. Vybírejte dle funkcí stojací lampy

Kupte si stojací lampu s funkcemi, které budou odpovídat vašim potřebám:

Vestavěné stmívače – Některé stojací lampy jsou vybaveny stmívačem, který lze ovládat třeba i nohou, zatímco jiné mají stmívač s knoflíkovým spínačem. Stmívač umožňuje zvýšit nebo snížit úroveň světla pro nastavení té pravé intenzity světla pro vaše „romantikohodiny“.

USB – Stojací lampa s portem USB umožňuje nabíjení mobilních telefonů a dalších elektronických zařízení, což je výhodné zejména v případě, že pracujete.

Plně nastavitelná stojací lampa s flexibilními klouby pro snadné nastavení vhodného úhlu světla nebo výškového polohování.

LED – existuje mnoho typů stojacích lamp, které poskytnou díky použití LED technologie nový rozměr osvětlení, díky speciálním tvarům nebo technickým funkcím jako je např. změna teploty světla. LED lampy z naší nabídky mají až 7 letou záruku na LED.

5. Investujte do kvalitních a designových kousků a získejte to nejlepší – poměr cena / výkon

Pokud jde o ceny stojacích lamp, tak designové kousky stojí více než základní modely. Pokud tedy chcete stojací lampu, která je spíše uměleckým dílem, buďte připraveni, že za takovou lampu zaplatíte více.

Jaké jsou dnes nejoblíbenější stojací lampy na trhu? Tady jsou některé z nich:

Stojací lampa průmyslového designu

Jedním z nejpopulárnějších stylů, které si moderní domácnosti a designéři vybírají pro své projekty na zkrášlení domova, je podlahová lampa průmyslového designu. Typickým znakem tohoto stylu je holá žárovka „Edison“. Obvykle se používá syrové dřevo nebo litina či měď, připomínající venkovský styl s drsným vzhledem. Tato lampa se vyznačuje parádní estetikou, která přitahuje lidi, kteří chtějí neobvyklé a poutavé části svítidel ve svém obývacím nebo pracovním prostoru.

Dřevěné stojací lampy

Pokud jde o základní materiál, dřevěné stojací lampy zůstávají tou nejlepší volbou, protože poskytují dokonalou atmosféru pro jakýkoli druh interiérového designu. Dřevěné podlahové lampy nabízejí pocit tepla a dokreslí design místnosti. Ať už chcete klasiku, rustikální vzhled nebo moderní funkční znaky, dřevěná stojací lampa je tím nejlepším designovým řešením.

Stojací lampy na stativech

Jedinečný a elegantní vzhled stojací lampy na stativové základně se pomalu stává hitem. Vynalezený, inovativní a stylový design těchto stativových podlahových lamp dodává svěžest interiérům současných domů a kanceláří. Jsou neuvěřitelně dekorativní, multifunkční a mobilní. Kovová stativová stojací lampa přidává do luxusního obývacího pokoje zajímavý a moderní efekt.

Doufáme, že si s těmito tipy, jak si vybrat stojací lampu, vyberete ten pravý tip dle vašich potřeb a vkusu vašeho interiéru.

Vaše Iveta – specialista na osvětlení