Poradna

V sekci poradna, Vám přinášíme praktické rady a tipy, které Vám usnadní výběr a zodpoví nejčastější dotazy. Potřebujete se na něco zeptat? Neváhejte nás kontaktovat, rádi Vám s výběrem a doporučeními pomůžeme.

Jaký výkon LED světel v lm (lumen) potřebuji do konkrétní místnosti?

místnost do 12 m2 – LED světlo s výkonem 2000 – 3000 lm   – typicky ložnice, dětský pokojíček, pokoj pro hosty

místnost 12 -15 m2 – LED svítidlo s výkonem 3000 – 4000 lm – typicky pracovna, pokojíček po dvě děti

místnost 35 m2  – světlo LED s výkonem 4000 – 6000 lm – obvykle obývací pokoj sdružený s kuchyní

Příkon LED světla ve W (Watt) pouze určuje spotřebu elektrické energie, nikoliv samotný světelný výkon.

Dají se závěsná LED světla zkracovat?

Ano, všechna závěsná světla se dají zkrátit při montáži na potřebnou délku. Některé typy jsou i výškově nastavitelné pro úpravu kdykoliv a jde o jejich vlastnost.

Jaká je doporučená výška zavěšení LED lustru nad jídelním stolem?

Ideální vzdálenost od desky stolu je 70 -90 cm – spodní hrana svítidla.

Když chci co nejkvalitnější LED světlo, podle čeho se mám orientovat?

Jde v podstatě o 2 základní věci:

1/ volit kvalitní značkové LED světlo se značkovým napájecím zdrojem s prodlouženou zárukou – LED driver, který zaručuje správné napětí pro LEDky a je příčinou 90% zbytečných závad. Důležitou věcí je také “flicker” efekt, tzn., že levné LED blikají, aniž bychom to přímo vnímali očima a můžou způsobit např. potíže s usínáním. Tato technologie se již používá u PC monitorů nebo v mobilních telefonech, ve světlech tuto vlastnost mají především značkové kvalitní výrobky

2/ vybírat LED svítidla nebo LED žárovky s vysokým indexem CRI nad 90 = tento údaj je vždy na světle (obalu) uveden, obvyklá hodnota je kolem 83, hodnoty nad 90 se blíží přirozenému dennímu světlu a mají perfektní zobrazení barev jako ve skutečnosti a jde většinou i o vyšší kvalitativní řadu samotných LED chipů s delší životností a vyšším počtem rozsvícení a zhasnutí

Je pravda, že neutrální bílá barva 4000 K mi dá více světla než teplá?

Ano, z části je to pravda, teplota 4000 K má o cca 20% vyšší výkon. Teplé barvy jsou však pro člověka přirozenější a doporučené do interiéru. Nesprávná volba teploty (vlnové délky modrého světla) může způsobit poruchy soustředění nebo narušit cirkadiánní rytmus člověka (usínání, kvalitu spánku, vylučování hormonů).

Jakou vyměnitelnou LED žárovku mám vybrat, když chci, aby mi světlo svítilo jako u klasické a bez stínů ve skle nebo difusoru?

V tomto případě volíme tzv. “všesměrovou” LED žárovku, která vypadá a svítí stejně jako běžná a díky hruškovitému tvaru vyzařuje světlo i dozadu a ve skle pak nevnikají nežádoucí stíny a sklo celé krásně září. Nejčastěji jde o běžné žárovkové závity E27 a GU10.

Chceme LED světla stmívat a regulovat, co k tomu potřebujeme?

Základem je vybrat LED svítidla a LED žárovky s funkcí stmívání – těch je několik druhů a každé se ovládá trochu jinak.  Našim klientům doporučujeme nechat si od stavby připravit 5 žilé kabely, alespoň pro světelné okruhy od vypínačů ke světlům, jako nejjistější řešení i do budoucna. Moderní LED světla již pracují na digitálním principu (DALI, Loxone) a oproti běžným 3 žilým kabelům umožňují plynulé stmívání a napojení na chytrou domácnost. Pokud již není tato příprava možná, stmívatelná LED světla lze regulovat instalací univerzálních stmívačů pod vypínač do krabice KU10 a jen vyměnit klapku vypínače za zvonkové tlačítko s pružinkou v designu a značce Vašich vypínačů a zásuvek. Tuto výměnu zvládne hravě každý šikovný elektrikář. Další možnosti jsou dálkové ovládání nebo stažení aplikace do telefonu a světla ovládat přes Bluetooth (Casambi modul). Některá LED světla mimo stmívání dokážou také měnit teplotu barvy světla od teplé po studenou. Obecně platí, že čím studenější barva světla je, tím víc budí mozek k činnosti a naopak, teplá barva je určena pro útulnost, relaxaci a pohodu.

Máme vývod na jiném místě, než jsme uvažovali umístění stolu.

Řešení je několik:

1/ v případě sádrokartonu se dá kabel jednoduše přemístit a znamená to zapravení původní díry a obvykle i přemalování stropu

2/ je možné použít LED svítidla s “prověsem”, tzn. že má externí kabel pro napájení a lanka na zavěšení

3/ je možné použít lištu se závěsným adaptérem z naší nabídky lištových systémů a dovést napětí přesně tam, kde je potřeba – nad osu stolu

Co dělat, když LED "praskne" a světlo nesvítí?

Co dělat, když LED “praskne” a světlo nesvítí?

Obvykle se jedná o vadný napájecí zdroj – LED driver (LED trafo), který se dá snadno vyměnit a světlo znovu zprovoznit. Nejúčinnějším řešením je používat kvalitní a značková LED světla, která již kvalitní LED drivery obsahují.

Je vhodné kombinovat různé teploty barvy světla a LED žárovek (chromatičnosti) v jedné místnosti?

Všechno je možné, ale nedoporučuje se to. Barevná teplota by měla být v jedné místnosti vždy stejná nebo podobná. Pro bydlení a do interiéru je doporučená vždy teplá barva světla 2700- 3000 K, do technických místností a garáže pak neutrální barva LED světla 4000 K. Kdo chce skutečně kvalitní LED světlo, volí svítidla s indexem CRI 90+ a to v jakékoliv teplotě chromatičnosti.

Můžu použít LED svítidla s vyšší ochranou IP (IP 44- IP 54- IP 65) i jinde v interiéru, než v koupelně nebo venku?

Určitě ano, pokud je zpracování kvalitní, lze tato světla bez obav použít i v interiéru. Má to i své přednosti v podobě zamezení prachu, hmyzu a vyplatí se to i na hůře dostupných místech pro údržbu, jako je např. schodiště.

U LED svítidel se udává záruka 5 let, co mám dělat, když mi v této době odejdou a stejná už dávno nejsou?

Výrobci nebo dodavatelé v těchto případech vrací – refundují peníze, to ale neřeší např. díru v podhledu. Vývoj v LED technice jde velmi rychle dopředu a každý rok se vlastnosti mění a zlepšují. Jednoznačné doporučení je vybírat kvalitní značková LED světla s kvalitními LED napájecími zdroji. Jen taková svítidla skutečně vydrží deklarovanou životnost a zaručí spokojenost bez starostí.

Pojmy spojené s osvětlením

Příkon

Udává výkon svítidla ve Wattech (W), podle výkonu odhadujeme spotřebu svítidla a podle poměru výkon/světelný tok hodnotíme efektivitu svítidla. Platí, že čím vyšší je výkon svítidla, tím větší je jeho spotřeba elektřiny, ale i světelný tok (svítivost).

Světelný tok

Charakterizuje intenzitu svítidlem vydaného světla, čím vyšší je světelný tok, tím je světlo intenzivnější (více svítí), světelný tok je udáván v lumenech (lm).

Barva světla

Udává barevný tón vyzařovaného světla, nabízené jsou 3 odstíny bílé, jež se prolínají od světla žlutého (teplá bílá), přes neutrální bílou (denní bílá) až po studenou bílou (ostré světlo s modrým nádechem).

Teplota chromatičnosti?

Tato číselná hodnota udávaná v kelvinech (K) představuje hodnotu barvy světla na stupnici, čím je číslo vyšší, tím je světlo více do modra, čím je nižší, tím je světlo více žluté.

Vyzařovací úhel

Vyzařovací úhel
Udává pod jakým úhlem je světlo ze svítidla vyzařováno, čím je úhel nižší, tím je světlo směřováno do užšího paprsku, čím je vyšší, tím větší plochu dokáže světlo osvítit.

Dosvit

Udává, jak daleko nebo jakou plochu je svítidlo schopné osvítit.

Index podání barev

Udává jak reálně dokáže lidské oko vnímat barvy pod vyzařovaným světlem, denní světlo, při kterém jsou barvy nejreálnější, má hodnotu 100, z umělých zdrojů světla má barvy nejvíce reálné LED osvětlení (hodnoty 70 až 90).

Vstupní napětí

Udává jaké napětí ve Voltech (V) je přístupné pro zapojení svítidla, v běžné zásuvce je vstupní napětí 230V, mnohá svítidla však mají vstupní napětí nižší (12/24V), proto vyžadují transformátor (zdroj, trafo…) měnící napětí z 230V na 12/24V. Například do LED diod zpravidla proudí nízké napětí, nikoli však do LED žárovek.

Stupeň krytí

Tato hodnota se značí IP a určuje, jak moc je svítidlo odolné vůči vniknutí cizích částic a to včetně vody. Čím nižší je IP, tím je svítidlo méně odolné a naopak, interiérová světla mají například IP20, venkovní však alespoň IP54 až IP68.

Životnost

Udává životnost svítidla v hodinách, často však jde o nereálný údaj, životnost se totiž testuje v laboratořích, reálně jí však nelze dosáhnout.

Stmívatelnost

Určuje, zda můžeme u daného svítidla regulovat intenzitu světla.

Třída spotřeby

Určuje úspornost svítidla, např. LED osvětlení je zařazené do třídy A a výše, což znamená „velmi úsporné“.

Účinnost

Udává, kolik elektrické energie je přeměněno na světlo (u LED osvětlení je to většinou 95%).

Pracovní teplota

Určuje, v jakém teplotním rozmezí je svítidlo funkční.

Typ LED čipu

Udává, jaká LED dioda (čip) je ve svítidle umístěna, nejčastěji jde o COB čipy (jedna výkonná dioda) nebo SMD čipy (malé a méně výkonné diody).

Certifikace

Svítidla dovážená do EU musí splňovat určité certifikace, při splnění požadavků jsou svítidla označena certifikační značkou CE.

Výrobce

Společnost, která svítidla dováží do EU a nebo je přímo výrobcem svítidel, uvádění tohoto parametru je povinné.

Časté otázky

Jak objednat

Jak a kde zjistím stav své objednávky?

Stav Vaší objednávky zjistíte ve Vašem zákaznickém profilu po přihlášení – ZDE. Pokud nejste registrovaný zákazník můžete svůj stav objednávky zjistit podle e-mailů, které o stavu objednávky posíláme. Klidně nám ale zavolejte a my Vám sdělíme, v jakém stavu Vaše objednávka je.

Je nutná registrace při nákupu?

Není. Můžete nakoupit bez registrace. K tomu abychom Vám mohli objednávku odeslat ovšem potřebujeme znát dodací adresu + kontaktní údaje. Při osobním odběru nám stačí jen kontaktní údaje (jméno, e-mail, telefon). Pokud nakupujete na firmu, tak se bez registrace neobejdete.

Jak se dozvím, že je objednávka připravena k odběru?

Jakmile je objednávka připravena k odběru obdržíte e-mail na Vámi zadanou e-mailovou adresu.

Pokud si objednávku nestihnu vyzvednout, je možné prodloužit rezervaci objednávky?

Pokud si nestíháte objednávku vyzvednout, nevadí… Napište nám e-mail nebo nám zavolejte do kdy si objednávku vyzvednete. Při komunikaci nám prosím sdělte číslo Vaší objednávky abychom Vás mohli správně identifikovat.

Reklamace

Mohu vrátit zakoupené zboží bez udání důvodu?

U nás zakoupené zboží můžete vrátit bez udání důvodu do 14 dnů od zakoupení. Při vrácení zboží nesmí být produkt nijak poškozen. Podrobné podmínky pro vrácení zboží naleznete v našich obchodních podmínkách.

Jak mám postupovat v případě reklamace?

V případě reklamace zakoupeného zboží je možné reklamaci uplatnit v sídle naší společnosti nebo reklamované zboží zaslat na naší adresu.

Na jakou adresu mám reklamované zboží zaslat?

Reklamované zboží můžete zaslat na adresu: SPECTRUM CZ s. r. o., Hornická 288, 252 25 Jinočany.

Co všechno budu k reklamaci potřebovat?

K hladkému vyřízení reklamace je nutné dodat kompletní reklamované zboží a kopii daňového dokladu. Pokud nám reklamované zboží zasíláte na adresu společnosti, přiložte i průvodní dopis, kde bude podobně sepsána závada.

Jak dlouho trvá vyřízení reklamace?

Reklamace se snažíme vyřídit v co nejkratším možném termínu, nejdéle však do 30 dnů od uplatnění reklamace dle reklamačního řádu. Přesný termín vyřízení reklamace Vám bohužel nejsme schopni sdělit předem.

Mohu reklamaci nějakým způsobem urychlit?

Reklamaci můžete urychlit tím, že nám dodáte zmíněné doklady včetně všech náležitostí.

Registrace

Zapomněl jsem uživatelské jméno a heslo.

Pokud zapomenete své uživatelské jméno nebo heslo nezoufejte. Uživatelské jméno je Váš e-mail, na který jsme Vám v minulosti zasílali informace o Vaší objednávce, případně o registraci do našeho internetového obchodu. Heslo je možné vygenerovat nové, stačí na stránce, kde se přihlašujete do e-shopu kliknout na odkaz „Zapomenuté heslo“. Následně je nutné zadat e-mailovou adresu, která je zároveň i Vaším uživatelským jménem. Nově vygenerované heslo Vám pošleme na registrovaný e-mail.

Jak mohu změnit své heslo?

Vpravo nahoře najedete myší na ikonu uživatele. V rozbalovací nabídce je pak možnost Upravit profil. Zde můžete upravit své údaje, včetně zadání nové hesla.

Nové heslo musí splňovat zásady bezpečnosti, tedy minimální počet znaků a obsahovat malá i velká písmena a speciální znaky.