Zápustné osvětlení: Kde ho nejvíc oceníte?

Schodiště, kuchyně, koupelny nebo vnitřek nábytku – to jsou některá z míst, kde se vám o chybějící světlo může postarat zápustné osvětlení.

Nemusí přitom jít jen o bodová svítidla. V čem spočívají výhody zápustného osvětlení a v jakých případech toto řešení zvolit?

Zápustné, zapuštěné nebo vestavné osvětlení?

Nejprve je zapotřebí vnést trochu pořádku do názvosloví. Běžně se totiž používá několik podobných termínů. Kromě zápustného osvětlení narazíte také na osvětlení zapuštěné a vestavné. Všechny pojmy ale znamenají totéž a mohou se volně zaměňovat. Jedná se o osvětlení, které se někam zabuduje tak, že v podstatě splývá s daným povrchem.

Světlo přesně tam, kde ho potřebujete

Zápustná svítidla se obvykle instalují v místech, kde nechcete, aby osvětlení přitahovalo pozornost, nebo kde by jednoduše překáželo. Dalším důvodem je vytvoření plošného osvětlení místo jednoho centrálního svítidla uprostřed místnosti. Zde je také důležité zvolit správné okruhy zapojení elektra podle zón (např. rozdělený vypínač – dvouklapka). K hlavním výhodám patří úspora místa, celková nenápadnost, nízké náklady na pořízení a v kombinaci s LED světelnými zdroji rovněž levný provoz. Typicky se s tímto druhem svítidel setkáte:

  • na schodištích, kde pomáhají osvětlovat jednotlivé schody,
  • v kuchyňských linkách pro lepší nasvícení pracovní plochy,
  • v koupelnách – nejčastěji v podobě LED panelů zabudovaných do stropu nebo bodovky přímo ve sprchovém koutu,
  • uvnitř nábytku,
  • na chodbách – opět z důvodu nenápadnosti a jednoduchosti.

Nejsnazší bývá instalace vestavných svítidel do stropu, kde je sádrokartonový podhled. Svítidla mohou posloužit jako netradiční hlavní i doplňkový zdroj světla.

Pozor na zápustnou hloubku

Ani typ materiálu aplikaci zápustného osvětlení neomezuje. Svítidla se dají zabudovat do sádrokartonu, dřeva, betonu i zdiva. Do zvoleného materiálu se vytvoří montážní otvor. Svítidlo se do něj umístí a zachytí se pomocí upínacích pružin (v případě SDK) nebo montážních boxů, např. KU68 (zdivo, beton). Na instalaci do zdiva je rozhodně lepší myslet s předstihem – již při plánování osvětlení v novostavbě, případně před rozsáhlejší rekonstrukcí. Vysekávání otvoru do zdi není tak jednoduché a v čerstvě zabydlené domácnosti je to zbytečná komplikace.

Menší zápustnou hloubku můžeme označit za výhodu, která aplikaci svítidla zjednoduší. Některým vestavným svítidlům stačí zápustná hloubka pouhý 1 cm.

V některých prostorách (zejména v koupelně) je na místě zohledňovat také stupeň krytí IP. Ten vyčísluje odolnost svítidla proti vniknutí cizích těles a kapalin.

Zápustné osvětlení nejsou jen bodovky

Většina z vás si pod termínem zápustné osvětlení pravděpodobně představí bodovky, tedy bodová svítidla. Ta vyzařují světlo pod určitým úhlem a vytváří body – kruhy. Úroveň nasvícení ovlivňuje zejména úhel vyzařování žárovky, přičemž nejčastěji se u bodovek využívá úhel 36 stupňů. V praxi to znamená, že za tímto úhlem již žárovka vyzařuje méně než 50 % intenzity světla, kterým svítí kolmo.

Zápustné osvětlení v podobě bodovek je mezi uživateli velice populární, a to hlavně pro nízkou pořizovací cenu. Nicméně z pohledu kvality osvětlení nemusí jít o optimální volbu. Bodovky svítí ostře, oslňují a vytváří světelné kužely a stíny. Naštěstí bodová svítidla nepředstavují v rámci zápustného osvětlení jedinou možnost. Lepší alternativou bývají vestavná plošná svítidla, například LED panely s difuzním svícením.

Aktuální trendy vestavného osvětlení

Zápustná svítidla se stala oblíbeným doplňkem moderních interiérů. Setkáte se zejména se svítidly vestavěnými do sádrokartonového podhledu. Trendem posledních let jsou například bezrámečková světla nebo vestavná svítidla s moderní LED funkcí, jako je krokové přepínání, změna chromatičnosti apod. Výběr zápustného osvětlení je velmi široký. V nabídce různých barev a materiálů bez problémů najdete řešení, které bude designově ladit s vaším interiérem.